Morwa - tajemniczy owoc

Właściwości lecznicze morwy znane są od lat i ciągle są przedmiotem badań wielu naukowców, którzy wskazują na korzystne działanie morwy w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym. Istnieje wiele odmian morwy, ale najbardziej znane są biała, czerwona i czarna. Dziś napiszemy o zaletach morwy białej, która jest najczęściej wykorzystywana w Polsce. Morwa biała to drzewo średnich rozmiarów o owocach wyglądem przypominających jeżyny, tylko oczywiście są w kolorze białym. Liście morwy były pożywieniem dla larw jedwabników w krajach, w których produkuje się naturalny jedwab. Morwa biała, jak i czarna, zawierają podobne właściwości i skład.

W dojrzałych owocach zawarta jest fruktoza, glukoza, sacharoza, a także węglowodany, garbniki, kwasy organiczne, flawonoidy, kumaryny oraz sole mineralne. Owoce zawierają też dużo żelaza (w morwie czarnej więcej) oraz potas, wapń, magnez, fosfor, sód. Ponadto witaminy: C, B1, B2, B3, B6 oraz PP. Owoce morwy są niskokaloryczne (100 g to tylko 65 kcal). Morwa biała zawiera dużo składników, które pozytywnie wpływają na utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi. Ponadto zawarta w liściach morwy kwercytyna utrzymuje prawidłową gospodarkę węglowodanową oraz wspomaga metabolizm. Napary z liści morwy są więc doskonałym napojem dla diabetyków. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym wyciąg z liści morwy hamuje wzrost złego cholesterolu LDL we krwi. Zapobiega w ten sposób zmianom miażdżycowym zachodzącym w naczyniach krwionośnych.

Wykazano także, że liście morwy mogą mieć wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera. To nie wszystkie dobroczynne właściwości morwy. Otóż związki zawarte w liściach morwy, w tym flawanoidy zwalczają bakterie takie jak: gronkowiec złocisty i salmonella. Morwa wspomaga też walkę z przeziębieniem i grypą. Kora morwy wskazuje również działanie przeciwkaszlowe, wykrztuśne i moczopędne.Owoce morwy są słodkie i miękkie, doskonałe dla dzieci. Ze świeżych owoców można przygotować świeży sok, ale można też przyrządzić z nich syropy, konfitury, dżemy, soki i lecznicze nalewki.

Najnowsze

Najpopularniejsze