Odmian dalii na świecie jest podobno aż 45 tys. Dla Azteków była symbolem słońca. Dziś też kojarzy się nam z pełnią lata, słońcem i niezwykłymi kolorami.

Dalie są roślinami bulwiastymi, wymagają gleby żyznej, przepuszczalnej, niezbyt ciężkiej i nie za wilgotnej. Najlepiej rosną i kwitną na stanowisku słonecznym. Dalie ze względu na ilość odmian podzielono na grupy, w zależności od kształtu, budowy kwiatów oraz siły wzrostu. Wyróżniamy dalie karłowe (20-40cm wysokości, doskonałe na rabaty i obwódki), dalie średniowysokie (40-60cm uprawiane są jako kwiaty do bukietów) oraz dalie wysokie, które dorastają nawet do 150-200cm.
Kwiaty dalii mogą być żółte, białe, pomarańczowe, różowe, czerwone i purpurowe w różnych odcieniach. Biorąc pod uwagę wypełnienie kwiatostanów dalie podzielono na trzy grupy: pojedyncze, półpełne i pełne.

Dalie pojedyncze mają koszyczki złożone z 8 płatków, z dobrze widocznymi żółtymi kwiatkami rurkowatymi zajmującymi środek kwiatostanu.
Dalie półpełne podzielone są na podgrupy: podwójne, anemonowe i kołnierzykowe. Odmiany podwójne mają 16-30 płatków, ale żółte rurki są dobrze widoczne. Dalie anemonowe kwiaty rurkowate są silnie wydłużone i tworzą wypukłą tarczę zwykle inaczej zabarwioną niż języczki.

W odmianach kołnierzykowych kwiaty języczkowate ułożone są w dwóch okółkach: zewnętrzny okazały i barwny, wewnętrzny natomiast tworzą krótsze i węższe kwiaty języczkowate w postaci żółtego lub białego kołnierzyka otaczającego zazwyczaj żółte kwiaty rurkowate w środku.

Dale pełne (największa grupa odmian) podzielone zostały na podgrupy: dekoracyjne, półkaktusowe, kuliste i pomponowe.

Dalie dekoracyjne kwitną obficie tworząc liczne kwiatostany średnicy 7–9 cm, zbudowane z płaskich kwiatów języczkowatych ułożonych dachówkowato.

Dalie kaktusowe i półkaktusowe mają podwinięte brzegi języczków, a końce zaostrzone, niekiedy ozdobnie wycinane. Dalie kuliste i pomponowe mają niewielkie koszyczki,o średnicy 7-10cm, silnie wypełnione krótkimi, łyżeczkowatymi języczkami.