Kupując egzotyczne owoce często zastanawiamy się, czy po posadzeniu pestek, które nam zostają po zjedzeniu owoców, coś z nich wyrośnie. My dziś postaramy się na to pytanie odpowiedzieć.

Zanim jednak przystąpimy do lekcji sadzenia owoców egzotycznych chcielibyśmy uprzedzić, że sadzenie takich roślin można rozpatrywać tylko jako wzbogacenie własnych doświadczeń ogrodniczych.

Dlaczego? Otóż większość roślin egzotycznych podsadzonych w naszym klimacie, w donicach i na dodatek z pozyskanych w warunkach domowych nasion, nie będzie wyglądać tak okazale jak w swoich warunkach naturalnych. Rośliny będą mniejsze, będą słabo owocować lub nawet nie owocować wcale. Jeżeli zależy nam na okazałych egzemplarzach, a nie na wzbogaceniu własnych doświadczeń, polecamy kupić roślinę w wykwalifikowanym sklepie. O uprawie kawy pisaliśmy już w tutaj , a dziś napiszemy o pozyskaniu nasion z cytrusów, mango, awakado, figi, pitaji i palmy daktylowej.

Pestki cytrusów przed posadzeniem płuczemy dokładnie oraz nacinamy leciutko żyletką, dzięki temu łatwiej będą chłonęły wilgoć. Pestki wsadzamy pojedynczo na głębokość około 1,5 cm do doniczki wypełnionej stale wilgotną mieszanką torfu i piasku (stosunek 1:1). Cytrusy lubią słońce, więc najlepiej postawić je w oknie południowym. Po 3-4 tygodniach roślinki powinny już wykiełkować. Gdy siewki cytryny stabilnie zakorzenią się w podłożu i zaczną wypuszczać liście, wówczas przesadzamy je do świeżego podłoża. Pamiętajmy przez cały czas uprawy o regularnym nawadnianiu roślin, ale nie możemy też ich zalać, gdyż cytrusy nie znoszą zalania. Doniczki powinny mieć otwory, przez które odpłynie nadmiar wody.

Aby posadzić mango musimy wybrać dojrzały, miękki owoc, bez plam i uszkodzeń. Pestkę mango należy po wyjęciu z owoca omyć z resztki włókien, najlepiej szorstką gąbką i jak najszybciej posadzić w donicy, póki nie zaschnie. Pestkę mango należy posadzić pojedynczo w doniczce szpiczastym końcem do góry i do połowy przysypać podłożem złożonym z mieszaniny piasku z torfem (stosunek 2:1). Doniczkę z mango należy okryć folią z dziurkami, stwarzając w ten sposób mini szklarenkę. Po około 3- 4 tygodniach roślina powinna zakiełkować. I mango tak jak cytrusy lubi wilgoć, ale nie lubi zalania. Powinno się je podlewać przegotowaną wodą w temperaturze pokojowej. Tak jak mango uprawia się awokado. Siewka awokado szybko rośnie i kiedy jest już dość wysoka, obcinamy jej czubek, nad parą liści, w ten sposób nam się ładnie rozkrzewi.

Nasionami figi są małe orzeszki ukryte w smacznym, słodkim miąższu. Wydobywamy je z owoca za pomocą łyżeczki lub szpatułki, płuczemy i umieszczamy w donicy po 8-10 sztuk. Najlepsza jest ziemia zmieszana z piaskiem (stosunek 1:1). Nasionka lekko przysypujemy i obficie podlewamy. Już po kilkunastu dniach roślinki powinny wykiełkować. Kiedy rośliny podrosną, wybieramy najsilniejszą siewkę i przenosimy ją do większej donicy z ziemią kwiatową.

Nasionami pitaji są twarde, czarne nasionka, które tak jak w przypadku figi należy opłukać i podobnie posadzić, z tą tylko różnicą, że nasion i siewek pitaji nie podlewamy, a tylko zraszamy, gdyż są tak delikatne, że mogą się połamać.

Aby otrzymać palmę daktylową należy pestki wyjąć z owoców daktyli, następnie leciutko przetrzeć je papierem ściernym, by stały się chropowate. Sadzimy je w żyznym podłożu na głębokość 3cm. Naczynie powinno być głębokie, a podłoże stale wilgotne. Rośliny wykiełkują po około 5 tygodniach.