Jest to zwykle styl dla dużych i średnich ogrodów. Dla wszystkich tych osób, które lubią uporządkowanie i symetrię. Przykładem takich ogrodów są ogrody przyklasztorne i przypałacowe. Cechuje je ład, porządek, harmonia, spokój i prostota kształtów.
Są to ogrody eleganckie z zachowaną symetrią i odpowiednią proporcją. Dominują w nich równo przystrzyżone drzewa i krzewy ukształtowane w różne figury oraz te o regularnych kształtach koron bez przecinania, do których należą klon zwyczajny, grab pospolity, jesion wyniosły oraz robinia akacjowa. Rabaty w takich ogrodach podporządkowane są liniom prostym - mają kształt prostokątów, kwadratów, trójkątów lub są koliste.
Duże znaczenie mają równo przystrzyżone żywopłoty w kształcie kwadratu, prostokąta lub trapezu. Wykorzystuje się do tego rośliny takie jak żywotniki, cisy, bukszpany i ligustry. Elementami tworzącymi klimat ogrodu są rzeźby, posągi, wazy, niewielkie zbiorniki wodne oraz zegary słoneczne. Zastosowane w stylu klasycznym meble wykonane są z żeliwa, metalu lub zdobionego drewna. Nawierzchnie dróg i ścieżek są utwardzone granitową kostką brukową lub cegłą klinkierową. Rośliny są regularnie przycinane, a trawa często koszona. zakładając ogród klasyczny musimy pamiętać, że są bardziej kosztowne niż ogrody naturalistyczne i wymagają czasu i dużego nakładu pracy.