Styl ogrodu budujemy poprzez dobór i zestawienie elementów zarówno architektonicznych jak i roślinnych. W zależności od tego, czy dom jest odrestaurowywany, czy dopiero zbudowany w nowoczesnej bryle, czy wybraliśmy do życia wieś, czy miasto.

Styl ogrodu zależy także od tego, czy jest on mały, czy duży, wąski, szeroki, czy może kwadratowy. Na styl ogrodu wpływają także formy architektoniczne, a więc oprócz budynku także ogrodzenie, utwardzenie ścieżek, altany, ławeczki, schody. Ważny jest nie tylko wygląd ale także materiały, z których są wykonane. Wyróżniamy 4 podstawowe style ogrodów, ale dziś umówimy styl wiejski i naturalistyczny, gdyż to właśnie ten styl jest nam najbardziej bliski sercu i zgodny z naszą filozofią.

Ogrody o takim charakterze najładniej prezentują się na większych przestrzeniach, bardzo często wtopione w otaczający pejzaż. Przeważają tu rodzime gatunki roślin, występujące powszechnie w okolicy i łatwe w uprawie. Jeśli wybierzemy ten styl ogrodu musimy się rozejrzeć jakie rośliny już rosną wokół nas. Czy są to cisy, jałowce, modrzewie, sosny, brzozy, głogi, a może lilaki.

Obce gatunki zakłócają równowagę ekologiczną. Ogrody w stylu wiejskim są pełne ziół, warzyw i kwiatów. Panuje w nich swoboda i naturalność.  Królują nadające romantyczny wygląd pnące róże rozpięte na altanach i pergolach. Rośliny sadzimy w kolorowych grupach, wzdłuż tajemniczych ścieżek i chodników. Otoczone są drewnianymi płotami lub ogrodzeniami wykonanymi z naturalnego kamienia, a także gęstymi nasadzeniami drzew i krzewów zarówno owocowych jak i ozdobnych. Nie spotkamy w takim ogrodzie równych i przystrzyżonych żywopłotów, ani drzew i krzewów nie pasujących do krajobrazu.

Ogrody wiejskie nie są kłopotliwe. i często przypominają ogrody te z lat dziecięcych u babci. Kojarzą nam się z malwami, niezapominajkami, nasturcjami, słonecznikami, aksamitkami, floksami, nagietkami, goździkami, makami i kosmosami. Ozdobą ogrodów rustykalnych są przedmioty codziennego użytku, służące kiedyś do pracy, beczki, żeliwne i gliniane garnki oraz donice. Ścieżki przeważnie są z łupanego kamienia, żwiru lub ułożonej w jodełkę cegły. Choć pozornie panuje przypadkowość, wszystko jest przemyślane i dopasowane. Zamiast trawnika może być kwietna łąka, która przyciągnie zwierzęta do naszego ogrodu. Pamiętajmy też o zakątku dla jeży, do którego nie zaglądamy zbyt często, co pozwoli jeżom dobrze się czuć w naszym obejściu.