Często zastanawiamy się co zrobić w naszym ogrodzie z miejscem suchym, gdzie dodatkowo gleba jest mało żyzna. Znakomitym sposobem na zagospodarowanie takich miejsc są coraz popularniejsze kompozycje roślinne nadające się na ogrody skalne, stepowe i ogrody żwirowe.

 

Ogrody skalne są bardzo specyficzne. Zakładamy je najczęściej na miejscach naturalnie lub sztucznie podwyższonych. Całość powinna być wzmocniona kamieniami, palisadami lub balami z drzewa. W ogrodzie skalnym najlepiej sadzić rośliny górskie, chociaż i inne sobie poradzą. Powinny jednak być niskie, zwarte oraz powinny rozwijać mnóstwo drobnych kwiatków. Rośliny te powinny być długowieczne i mało ekspansywne, żeby się nie rozsiewały po ogrodzie. Do roślin takich należą: bodziszek popielaty, dzwonek karpacki, goździk pierzasty, rojniki i rozchodniki, skalnica ogrodowa, dąbrówka rozłogowa, zawciąg nadmorski i żagwin ogrodowy.

Doskonale prezentują się także trawy (kostrzewa, ostnica) oraz karłowe lub płożące iglaki (jałowiec, sosna, kosodrzewina, cyprysik i żywotnik). Rośliny na skalniaku sadzimy w grupach, po kilka sztuk tego samego gatunku lub odmiany. Rozrastając się stworzą okazałe kobierce. Obok siebie sadzimy rośliny kontrastujące ze sobą pod względem wielkości, koloru liści i kwiatów.

Dobrym sposobem na sprawdzenie jak będą wyglądać rośliny już po posadzeniu jest rozmieszczenie roślin w doniczkach jeszcze przed ich posadzeniem, co uchroni przed błędami, umożliwi wprowadzenie ewentualnych zmian oraz pozwoli na obejrzenie skalniaka z każdej strony. Ziemia na skalniak nie musi być żyzna, gdyż dobrane rośliny są przystosowane do ubogiego i przepuszczalnego podłoża. Ogród skalny powinien jednak być przemyślany, by nie stał się zbiorem przypadkowych kamieni i chaotycznie posadzonych roślin.