To taki, w którym stosuje się jedną barwę w wielu tonacjach i odcieniach. Może to być ogród skąpany w bieli, czerwieni, żółci, w kolorze niebieskim lub innym ulubionym kolorze.

Wydaje się to trudnym zadaniem, ale tak naprawdę wcale tak nie jest. Założenie takiego ogrodu to świetny pomysł dla ogrodników początkujących, którzy w ten sposób mogą uniknąć zastosowania zbyt wielu i źle dobranych barw.

W ogrodzie monochromatycznym główny nacisk kładziemy na fakturę roślin. Bardzo ważną rolę odgrywają liście (np. funkii z białym wzorem), łodygi, kora (brzozy), oczywiście kwiaty, owoce, ale także elementy małej architektury (altany, pergole, parasole oraz doniczki). Dobierając rośliny do naszego ogrodu należy zwrócić uwagę także na wysokość posadzonych roślin oraz ich pokrój.

Biały ogród monochromatyczny robi wrażenie eleganckiego i wytwornego, poza tym rozświetla ogród optycznie. Jest też idealny do małego zacienionego ogrodu. Jak dobrać kwiaty? Do zacienionego zakątka świetnie się nadaje naparstnica purpurowa 'Alba' w towarzystwie konwalii, gęsiówki, przebiśniegów, hiacyntów i lilii i hortensji.

Ważną rolę odgrywają krzewy, które też kwitną na biało: śnieguliczki, kaliny, azalie, jaśminowce, magnolie. A wszystko to będzie się świetnie komponowało z białą korą brzóz.