Ogród ekologiczny to ogród bez pestycydów, które dziesiątkują nie tylko szkodniki, ale i pożyteczne owady, jaszczurki, jeże, ropuchy oraz mają wpływ na ludzi.

Ogród ekologiczny to taki, w którym zamiast pestycydów używa się preparaty, które nie stanowią zagrożenia dla człowieka, pszczół i zwierząt zjadających szkodniki. Można je kupić, ale własnoręczne przygotowanie nie jest skomplikowane i pozwala oszczędzić pieniądze. Poniżej przedstawiamy kilka takich preparatów ochrony roślin.

Gnojówka z pokrzywy - zapobiega chorobom grzybowym, mszycom i przędziorkom. Aby ją przygotować potrzebujemy młodej pokrzywy około 1kg, którą zalewamy 10 litrami wody. Po 2 do 4 tygodni, w zależności od temperatury gnojówka jest gotowa do użycia. Gnojówka powinna być przejrzysta i nie powinna się pienić. Opryskuje się nią rośliny w rozcieńczeniu 1:10. Takim samym roztworem można podlewać rośliny w okresie wegetacji, by je nawieźć i wzmocnić. Nie wszystkie rośliny jednak tolerują gnojówkę. Nie podlewajmy nią czosnku, fasoli, grochu oraz cebuli.

Wyciąg z pokrzywy - zapobiega przędziorkom i mszycom. Przygotowanie takie jak w przypadku gnojówki, tylko wywar odstawiamy na 24h. Po otrzymaniu wyciągu liście należy opryskać od góry i od dołu.

Wyciąg lub wywar z czosnku - stosować przeciwko mszycom, przędziorkom, a także chorobom grzybowym i bakteryjnym. 200g ząbków roztartego czosnku zemleć i zalać 10 litrami wody. Odstawić na 3-4 dni, lub gotować 20 minut.

Gnojówka ze skrzypu polnego - przeciwko mszycom i przędziorkom. 1 kg świeżych pędów należy zalać 10 litrami wody i pozostawić na 4 lub 5 dni. Opryskujemy nią rośliny w czasie wegetacji w rozcieńczeniu 1:50.

Wyciąg ze skrzypu polnego - zapobiega przeciwko mączniakom rzekomym, rdzom oraz zarazie ziemniaka na pomidorze. 1 kg świeżego ziela zalewa się 1 litrem wody i odstawia na 24h. Po tym czasie opryskuje się rośliny kilkakrotnie w okresie wegetacji w rozcieńczeniu 1:5.

Wyciąg z bylicy piołunu - działa profilaktycznie oraz gdy zaatakują mszyce, przędziorki i gąsienice motyli. Preparat odstrasza też mrówki. 30dkg świeżego ziela zalać 10 litrami wody. Moczyć 12h. Nie rozcieńczać.

Wyciąg z wrotyczu - głównie do walki z gąsienicami bielinków, namiotników oraz śmietką cebulanką. 30dkg ziela należy zalać 10 litrami wody i pozostawić na 24h. Opryskiwać rośliny w rozcieńczeniu 1:2.