Ogród Botaniczny w Łodzi

Ogród Botaniczny w Łodzi jest jednym z największych ogrodów znajdujących się w Polsce. Zajmuje 67ha, a pierwsza jego część, o powierzchni 20 ha, została udostępniona zwiedzającym w lipcu 1973 roku. Otoczony z każdej strony zielenią pozwala na odpoczynek i relaks w spokoju.

Ogród ma charakter parkowo-leśny. Krajobraz urozmaica 12 sztucznie usypanych wzgórz obłożonych granitowymi, wapiennymi i piaskowcowymi blokami skalnymi. W Ogrodzie Botanicznym w Łodzi rośnie około 3400 gatunków, odmian i mieszańców (taksonów) roślin gruntowych i około 2000 taksonów roślin szklarniowych.

W ogrodzie można obejrzeć rośliny ogrodu japońskiego, w tym pięknie kwitnące wiosną magnolie i wiśnie, dział systematyki, alpinarium, skansen roślinny, dział kolekcji roślin ozdobnych, dział flory polskiej, dział roślin leczniczych i przemysłowych, arboretum oraz dział roślin parkowych. Warto zwrócić uwagę na dział kolekcji roślin ozdobnych. Można tu spotkać przepiękną kolekcję piwonii, róż, rododendrony oraz m.in. kwitnącą w czerwcu aktinidię ostrolistną.

W dziale kolekcji roślin ozdobnych wydzielony został również plac zabaw dla dzieci wyposażony między innymi w piaskownicę, huśtawki, zjeżdżalnię i drabinki. Corocznie w Ogrodzie oraz Palmiarni prezentowanych jest kilkadziesiąt cyklicznych wystaw przyrodniczych o różnorodnej tematyce.

Poprzez ciekawe aranżacje ukazują one fascynujące barwy, kształty oraz zapachy otaczającego nas świata przyrody. Wystawom towarzyszą prelekcje i pokazy oraz kiermasze roślin i książek przyrodniczych. O wystawach informujemy Was w naszym kalendarium.

Artykuły powiązane

Najnowsze

Najpopularniejsze