Ojcowski Park Narodowy

Jest to najmniejszy polski Park Narodowy, ale obejmuje wyjątkowo urokliwy fragment krasowego krajobrazu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Okolica ta słynie z wapiennych skałek, skalnych ścian, licznych jaskiń ukrytych w bukowych lasach, wąwozów i wydajnych źródeł krasowych. Główna część Parku to dolina wartkiej rzeki Prądnik. Płynie ona kanionem, którego głębokość dochodzi do 100m. Jego ściany rozcięte są przez liczne suche wąwozy.

Skałki doliny Prądnika naszą barwne imiona związane z miejscowymi opowieściami. Np. ta o Rękawicy zwanej też Białą Ręką lub Pięciopalcówką. Legenda głosi, że podczas najazdu Tatarów w jaskini schronili się miejscowi ludzie. A Bóg chroniąc miejscowych, zasłonił wejście własną dłonią, skale nadając jej kształt. Dlatego głaz nosi nazwę "Biała Ręka" lub "Pięciopalcówka". Inna ojcowska skałka - Maczuga Herkulesa powstała na życzenie Twardowskiego, które spełnił podobno sam diabeł. Spośród licznych jaskiń ojcowskich najsłynniejszą jest Jaskinia Łokietka. Według legendy król ukrywał się w niej uciekając przed czeskim monarchą Wacławem II.

Inna jaskinia zwana Ciemną to najcenniejsze stanowisko archeologiczne w Polsce. Odkryto tu ślady człowieka sprzed 120 tys. lat. Warto też odwiedzić Jaskinię Nietoperzową w Dolinie Będkowskiej, gdyż właśnie charakterystycznymi zwierzętami Ojcowskiego Parku Narodowego są nietoperze. Jesienią do tutejszych jaskiń zlatuje się 17 gatunków tych zwierząt. Przyczepione do sklepień zapadają w zimową hibernację.

Na bogactwo flory Ojcowskiego Parku Narodowego składa się ok. 1000 gatunków roślin naczyniowych skupionych w ok. 30 zespołach roślinnych. Park zajmuje trzecie miejsce w Polsce pod względem liczebności gatunków, po Tatrach i Pieninach. Występuje tu ponad 230 gatunków mchów i wątrobowców, niespełna 1200 gatunków grzybów i blisko 200 gatunków porostów. W szacie roślinnej okolic Ojcowa występuje wiele gatunków reliktowych, tzn. pozostałości z minionych epok.

Ojcowski Park Narodowy powstał w 1956 roku i miał  powierzchnię 1570,59 ha. Obecnie jest to 2145,62 ha. Ojcowski Park Narodowy to świetny pomysł na majówkę lub krótszy weekendowy wypad.

Drukuj

Ojcowski Park Narodowy

Najnowsze

Najpopularniejsze