Przygotowania do sezonu w ogrodzie

Wkrótce przedwiośnie i już czas rozpocząć prace przygotowujące nas do nadchodzącego sezonu. Trzeba podjąć decyzję jakie warzywa i w jakiej części ogrodu chcemy uprawiać. Jeśli warzywnik znajduje się w tym samym miejscu, co w ubiegłym roku, musimy wprowadzić rotację miejsca dla poszczególnych gatunków. Spowodowane jest to tym, że w glebie znajdują się formy przetrwalnikowe chorób i szkodników. Zmieniając miejsce warzyw zmniejszymy zagrożenie ich występowania.

Ponadto glebę należy wzbogacić kompostem lub nawozem. Jeśli nie zrobiliśmy tego jesienią, to trzeba zrobić to jak najwcześniej wiosną. Jeżeli kompost nie jest dobrze rozłożony to należy unikać uprawiania w tym miejscu warzyw korzeniowych. Zwłaszcza marchewki, pietruszki, gdyż korzenie napotykając na przeszkodę, rozwidlają się i krzewią.

Czas też już zacząć zaopatrywać się w nasiona. Oferta zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych jest olbrzymia. Wybierajmy jednak znane marki i zwracajmy uwagę na termin ważności nasion - im bardziej odległy tym świeższe nasiona o większej wartości siewnej. Osoby, które same produkują rozsadę powinny zaopatrzyć się także w dobrane podłoże, najlepiej substrat ogrodniczy na bazie torfu wysokiego. Nasiona możemy wysiewać pojedynczo do odpowiednich pojemników lub wysiewać je gęściej, a po wschodach przepikować siewki do większych pojemników. Zawsze powinniśmy wysiać więcej nasion niż potrzeba sadzenia, gdyż nie wszystkie nasiona skiełkują, są też straty także w czasie wzrostu.

 

Artykuły powiązane

Najnowsze

Najpopularniejsze