Co zrobić, aby uzyskać dorodne plony? Oczywiście trzeba dobrać stanowisko i rodzaj gleby do potrzeb uprawianej rośliny. Ponadto każda roślina musi mieć odpowiednio dużo miejsca, zarówno w części naziemnej jak i podziemnej. Ale to nadal nie wszystko.

Rośliny oddziałują na siebie jest to tzw. allelopatia. "Allelo" z języka greckiego oznacza wzajemnie, "pathos" - odczuwanie, cierpienie. Warzywa, kwiaty, czy drzewa oddziałują na siebie korzystnie lub negatywnie. Należy mieć świadomość, które gatunki pozytywnie oddziałują na siebie, a które wręcz przeciwnie - posadzone obok siebie będą źle oddziaływać.

Zjawisko allelopatii wykorzystuje się w ogrodach ekologicznych, gdzie nie stosuje się żadnych chemicznych środków walki z chorobami i szkodnikami. Allelopatia przyczynia się do zwiększenia odporności na choroby, zwiększa jakość i ilość plonów, poprawia kwitnienie oraz owocowanie. Może także wpływać na poprawę intensywności zapachu kwiatów i smaku owoców.

Współrzędna uprawa roślin pomaga osiągnąć zdrowe i okazałe zbiory.

Przykładem wzajemnego pozytywnego oddziaływania jest cebula i marchewka. Zapach cebuli odstrasza połyśnicę marchwiankę. Szałwia lekarska i tymianek odstraszają wiele owadów, szczególnie bielinka kapustnika. To dobrzy sąsiedzi dla kapusty, kalarepy i brukselki. Seler naciowy zwiększa plony roślin kapustnych, odstraszając jednocześnie motyle. Dla czosnku dobrym sąsiedztwem są pomidory, ziemniaki seler i cząber, a niekorzystnym warzywa strączkowe, kapusta i sałata. Dla pomidorów dobra jest pietruszka, seler, kapusta, cebula, fasola i czosnek, a dla ogórków groch, fasola, buraki, kapusta, sałata, cebula i pietruszka. A obok rzodkiewki posadźmy ogórki, warzywa korzeniowe oraz strączkowe.