Nadszedł czas zbioru pomidorów, a te świeże, uprawiane latem najbardziej smakują. Dzięki temu, że dojrzewają w słońcu zachwycają doskonałym smakiem, zapachem i barwą.

Mają tyle dobroczynnych właściwości, że właśnie teraz powinniśmy je jeść bez ograniczeń. Mają niski indeks glikemiczny i mało kalorii, więc zarówno diabetycy, jak i każdy na diecie może spokojnie zapełnić żołądek pomidorami. To jednak nie wszystkie zalety pomidorów, gdyż stanowią one niezwykle cenne źródło witamin i minerałów. Dzięki dużej zawartości witaminy C wzmacniają naszą odporność. Ponadto są źródłem witaminy E, działającej doskonale na oczy i skórę, PP wpływającą na metabolizm cukru i cholesterolu, witamin z grupy B, które mają wpływ na układ nerwowy oraz takich minerałów jak potas, sód, magnez, kobalt, żelazo i sód.

Zawierają też czerwony barwnik zwany likopenem, który wykazuje właściwości antynowotworowe, redukuje stres oraz chroni żołądek i serce. Ciekawostką jest to, że likopen nie ulega rozkładowi podczas przetwarzania, a nawet jest go więcej  w przetworach, niż w świeżych pomidorach. Śmiało można przygotowywać koncentraty, sosy pomidorowe, suszone pomidory, łącząc je z ziołami i czosnkiem tworząc pyszne kompozycje smakowe. Do przetworów najlepiej wybrać owoce zdrowe, dojrzałe bez żadnych śladów chorób i uszkodzeń mechanicznych. Te twarde sprawdzają się najlepiej w suszeniu, a mięsiste i miękkie doskonale sprawdzą się w przecierach.

Aby przygotować sos pomidorowy należy pokroić pomidory i udusić w garnku do odparowania wody. Następnie przetrzeć je przez sito, tak aby w sicie pozostały skórki. Potem należy doprawić sok pieprzem i solą. Przelać do czystych słoików i pasteryzować około 10 minut.
Przecier pomidorowy przygotowuje się z pokrojonych pomidorów, które gotujemy na małym ogniu, często mieszając. Kiedy pomidory się rozgotują, pozostawiamy je do lekkiego ostudzenia. Potem miksujemy i przecieramy przez sito. Otrzymany przecier można doprawić do smaku solą i cukrem, choć proponujemy zastąpić cukier ksylitolem (cukrem brzozowym). Po rozlaniu do słoików przecier należy pasteryzować.