Marzec i kwiecień to czas kiedy jelenie zrzucają swoje poroże. Tam, gdzie występuje dużo jeleni, trwa właśnie sezon dla poszukiwaczy jeleniego poroża. Niesamowite jest to, że w sierpniu jelenie z pełną dumą noszą swoje w pełni wykształcone poroże, a wiosną je zrzucają.

Starsze byki robią to wcześniej, gdyż potrzebują więcej czasu na nałożenie nowego wieńca, jednak mimo wszystko zrzucenie i nałożenie nowego poroża to okres tylko pół roku. Dla poszukiwaczy najatrakcyjniejsze i najbardziej cenne jest poroże jeleni, łopaty łosi i danieli. Zgubione poroże przez zwierzę to tak zwane zrzuty, ale ludzie zwykli je nazywać "rogami". Czym się różni poroże od rogów pisalam już w artykule Poroże, czy rogi.

Gdzie zbierać poroża jeleni? Podobno wystarczy wyjść na pole na skraju lasu, by natknąć się na zrzucone przez dorosłe jelenie poroża. Inny sposób to wytropić miejsce, w którym pojawiają się jelenie. Następnie cierpliwie odczekać swoje i szukać...  Wskazówką, że w pobliżu może leżeć wspaniałe poroże jelenia są ślady otarć na korze drzew. Jelenie pomagają sobie w ten sposób podczas zrzutu.

Jak zbierać poroża jeleni? Otóż poroża jeleni można zbierać jedynie w sytuacji, gdy nie istnieje zagrożenie dla zwierząt, nie wolno zaganiać jeleni psami, nie należy ich niepokoić kiedy są zgromadzone w stadach ani w miejscach, w których się posilają.

Gdzie nie wolno zbierać poroża? Poroży nie wolno zbierać na terenie rezerwatów przyrody i parków narodowych. I tych zasad radzimy się trzymać, życząc jednocześnie udanych zbiorów :-).