W 1847 roku, w czasie pierwszego spotkania Stowarzyszenia Wegetarian w Anglii, ustalono, że wegetarianin to osoba, która nie jada żadnego mięsa. Wcześniej wegetarianie byli często nazywani Pitagorejczykami, ponieważ ci także nie spożywali mięsa.

Nazwa Pitagorejczycy pochodzi od Pitagorasa, który prawdopodobnie jako pierwszy w Europie przestał jadać mięso. Wegetarianizm to nie tylko dieta, ale także postawa etyczna i styl życia. Wegetarianie nie tylko nie jedzą mięsa, ale także nie stosują produktów pochodzących od zwierząt takich jak skóry, futra, żelatyna. Jest wiele odmian wegetarianizmu, niektóre bardzo radykalne:

Laktoowowegetarianizm – najbardziej rozpowszechniona odmiana wegetarianizmu. W diecie nie dopuszcza się żadnego mięsa w tym także ryb, ale dopuszcza niektóre produkty pochodzenia zwierzęcego takie jak nabiał, jajka, miód, mleko.

Laktowegetarianizm – popularna odmiana wegetarianizmu, polegająca na wyłączeniu z jadłospisu nie tylko mięsa, ale także jajek. Laktowegetarianie dopuszczają jednak spożywanie mleka i jego przetworów. Jest to dieta najczęściej występująca wśród wyznawców religii Wschodu, jak hinduizm czy buddyzm.

Owowegetarianizm – dieta bezmięsna, która z produktów zwierzęcych dopuszcza jedynie spożywanie jajek.

Weganizm – polega na rezygnacji ze spożywania wszelkich pokarmów pochodzących od zwierząt. Poza mięsem nie spożywa się również mleka, serów, jaj, a nawet miodu. Weganie nie korzystają również z produktów, w powstaniu których brały udział zwierzęta, takich jak skórzane ubrania, futra czy testowane na zwierzętach kosmetyki.

Witarianizm – dieta polegająca na spożywaniu wyłącznie produktów świeżych. Odrzuca jakiekolwiek produkty gotowane i przetworzone. Witarianie rezygnują również z wszelkich napojów typu kawa, herbata, soki na rzecz wody źródlanej.

Frutarianizm – najbardziej zaostrzona forma wegetarianizmu. Oprócz mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, fruktarianie nie jedzą żadnych owoców i warzyw, których zerwanie uśmierciłoby roślinę (np. sałaty). Ich pokarmem jest produkt naturalny, którego pozyskanie nie wymaga „zabicia” rośliny, czyli owoce w znaczeniu botanicznym, do których zaliczają się: ogórki, kabaczki, pomidory, bakłażany, jak i owoce w znaczeniu kulinarnym, np.: jabłka, banany, pomarańcze etc.

Liquidarianizm – dieta oparta na spożywaniu witariańskiego pokarmu pod postacią soku. Stosujący tę dietę uważają, że nie obciąża organizmu, jednocześnie dostarczając wszystkich potrzebnych do funkcjonowania składników mineralnych i witamin.

Każdy z nas sam musi zdecydować, w jaki sposób chce żyć, jakimi wartościami się kierować, czy jeść mięso, czy przejść na wegetarianizm, weganizm albo na jeszcze inną dietę. Ważne jest jednak, abyśmy w tym wszystkim zachowali rozsądek, swoją decyzję poparli rozmową z lekarzem, najlepiej dietetykiem oraz badaniami, które ostatecznie pozwolą podjąć decyzję na jaką dietę przejść.