Na dzień 15.08 przypada Święto Matki Boskiej Zielnej. Skąd taka nazwa tego święta? Otóż wiąże się ono przede wszystkim z opowieścią o wniebowzięciu Maryi, którą po śmierci apostołowie postanowili pochować.

Złożyli Jej ciało w trumnie, ale jeden z apostołów Tomasz zwany niedowiarkiem - ten sam, który nie uwierzył w zmartwychwstanie, dopóki nie dotknął rany Chrystusa - spóźnił się. Gdy wreszcie dotarł, chciał jeszcze raz zobaczyć ciało Najświętszej Marii Panny. Gdy otworzono trumnę, nie było w niej ciała Maryi, a jedynie piękne, pachnące lilie i inne kwiaty i zioła.

Święto powszechnie zwane Zielną jest to uczczenie Batki Boskiej patronki ziemi w jej największym rozkwicie z zapachem ziół, zbiorami zbóż, feerią barw kwiatów i smakami owoców. W różnych krajach Święto to ma inna nazwę raz jest to "Korzenna" raz "Kwietna", a w Estonii "Żytnia".
W wszystkich tych krajach w tym dniu składa się Matce Bożej w ofierze płody ziemi: zioła, kwiaty, warzywa, owoce i zboża. Wszystko co zrodziła ziemia i co ważne było i jest dla ludzkiego bytu. Wierzono dawniej, że taki bukiet poświęcony w kościele nabiera niezwykłych właściwości - magicznych i leczniczych.

W drodze powrotnej z kościoła umieszczano bukiet pomiędzy zagonami, aby ochronić ziemniaki i kapustę. Po kilku dniach zabierano bukiet do domu i umieszczano go na ogół za świętym obrazem. Zioła z bukietu dodawano do różnych naparów mających uzdrowić domowników i zwierzęta gospodarskie, a zielem świętym okadzano izbę i obejście dla ochrony przed burami, pożarami i chorobami.