To oczywiście tytuł znanej piosenki Czerwonych Gitar. Utwór ten kiedyś był bardzo znany i prawie każda nasza mama znała tekst na pamięć. W dzisiejszych czasach trudno jest mieć takie ładne i zdrowe oczy, gdyż właśnie za postęp technologiczny to one płacą wysoką cenę.

Wielogodzinna praca przed komputerem, pisanie sms-ów w komórkach i ciągłe sprawdzanie wiadomości, wszystko to źle wpływa na nasze oczy i bardzo je męczy. Możemy jednak coś dla nich zrobić. Zadbać, by nie czuły się tak umęczone, a przy tym zdrowo się odżywiać, bo właśnie od zmiany diety musimy zacząć.

Już nasze babcie mówiły, że na nasze oczy najlepsze są marchewki. Ale tak naprawdę większość warzyw w kolorach pomarańczowym i czerwonym są zbawienne dla oczu. Dlaczego? Ponieważ zawierają cenną witaminę A i beta - karoten. Witamina A jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania fotoreceptorów siatkówki. To właśnie jej brak powoduje, że o zmroku i w nocy gorzej widzimy. Nie do przecenienia są także witaminy C i E, chroniące komórki przed wolnymi rodnikami, które atakują inne cząsteczki przyczyniając się do przyspieszenia procesów starzenia. Aby bronić się przed wolnymi rodnikami powinniśmy wzbogacić naszą dietę o cynk i selen, które możemy znaleźć w rybach i produktach pełnozbożowych. Do tego spożywajmy warzywa zielone, jak szpinak, jarmuż, brokuły, rukolę, rzeżuchę i fasolę, które zawierają luteinę, a ta zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej oka. Na tzw. suche oczy pomaga picie dużych ilości napojów. Najlepiej wody, gdyż ona nie obciąża naszego organizmu dodatkowo cukrami lub konserwantami. Zadbajmy więc o oczy, póki możemy, bo mamy je na całe życie!