Bardzo często kupując jakieś produkty zastanawiamy się co znaczą te wszystkie skróty litery E i sąsiadujących trzech cyfr. Dziś spróbuję Państwu przybliżyć informacje na ten temat, byście mogli świadomie wybierać żywność. Dodam, że nie wszystkie "E" są szkodliwe dla naszego zdrowia.

 

E100 - E199 to są barwniki, czyli chemiczne dodatki do żywności nadające lub przywracające barwę produktom spożywczym np. dżemom, galaretkom, kisielom, sosom itd. Popularnymi barwnikami są E100, pomarańczowa kurkumina, która jest używana do barwienia takich produktów jaki ciasta, paluszki rybne(panierka), margaryny, sery topione.  Niektórych środków spożywczych barwić nie wolno m.in. żywności nieprzetworzonej, miodu pszczelego, przypraw naturalnych, słodu, wyrobów kakaowych, kawy palonej, herbaty, olejów i tłuszczów (zwierzęcych i roślinnych), naturalnych wód mineralnych, mleka i śmietany bez dodatków smakowych czy środków spożywczych dla niemowląt i małych dzieci. W innych barwniki mogą być stosowane tylko w najniższej dawce, niezbędnej do osiągnięcia zamierzonego efektu technologicznego, zgodnie z dobrą praktyką produkcyjną.

 

Najwięcej E zawierają takie produkty jak: słodycze, napoje gazowane i wędliny.

E200 - E 299 są to konserwanty. Zapobiegają psuciu się żywności - hamują rozwój bakterii, pleśni i drożdży. Najpopularniejsze to sole kwasu sorbowego (E201 - E203) dodawane praktycznie do wszystkiego: do serów, dżemów, suszonych owoców, mrożonej pizzy, nawet pasty do zębów. Powoduje zwiększenie masy i patologiczne zmiany wątroby u szczurów... E210 kwas benzoesowy dodawany w celu ograniczenia wzrostu drożdży i bakterii oraz jako aromat do ciast, lodów, soków i gum do żucia. W nadmiarze powoduje astmę oraz jest toksyczny dla układu nerwowego.

E300 - E399 są to przeciwutleniacze, wstrzymują lub opóźniają utlenianie tłuszczów, czyli jełczenie. Dodaje się je do olejów, margaryny, masła, zupek w proszku, makaronów, płatków, frytek, pączków, no i chipsów. Sporo przeciwutleniaczy występuje naturalnie w żywności - przede wszystkim tokoferole (E306 otrzymywany z olei roślinnych) oraz witamina E (E307) obecna w czerwonych i pomarańczowych owocach i warzywach stosowana do herbatników z masłem. Kwas cytrynowy (E330) - obecny w soku cytrusów o możliwych działaniach rakotwórczych i winowy (E334) pozyskiwany np. ze skórek winogron.

Istnieje grupa osób bardziej wrażliwych na działanie substancji E, należą do nich: małe dzieci, alergicy, osoby starsze, osoby o wrażliwym układzie pokarmowym.

E400 - E499 są to emulgatory, stabilizatory, środki zagęszczające. Wiążą wodę, przez co nadają zwartą konsystencję galaretkom, lodom, dżemom, przetworom rybnym i mięsnym. Najczęściej używane zagęstniki to: agar (E406) - składnik czerwonych alg morskich używa się go więc do produkcji galaretek, klarowania piwa po fermentacji, rozmaitych deserów i słodyczy, guma arabska (E414) w gumie do żucia, żelkach, syropach do sporządzania napojów oraz cukierkach M&M's, pektyna (E440) otrzymywana z owoców cytrusowych lub jabłek stabilizują m.in. przetwory owocowe i inne produkty spożywcze (dżemy, marmolady, żelki), oraz żelatyna (E 441) wytwarzana z kości lub skór zwierząt. jest to najpowszechniejszy środek żelujący do produkcji galaretek i żelków, lodów, dipów, leków w formie kapsułek oraz "oszukanych jogurtów".

E500 - E599 są to środki pomocnicze o zróżnicowanym przeznaczeniu. Znajdziemy tu m.in. substancje spulchniające E 500 czyli sodę oczyszczoną. Ponadto substancje podkreślające smak kwaśny i słony, oraz zapobiegające zbrylaniu się produktów.

E600 - E699 to wzmacniacze smaku, które są szczególnie chętnie stosowane do produktów, które w trakcie ich tworzenia, na skutek procesu technologicznego, straciły częściowo swój naturalny smak. Np. glutaminian sodu E621 - znajdziemy go w zupach, sosach, przyprawach i konserwach. Glutaminian nie jest wymysłem chemii spożywczej. Występuje naturalnie w przyrodzie w mięsie, rybach, warzywach i produktach zbożowych, pomidorach, mleku, ziemniakach i sosie sojowym. W przeszłości kilka sporadycznych raportów wykazało, że glutaminian wywołuje niekorzystne objawy fizjologiczne jak drętwienie, osłabienie i palpitację. Jednakże, w badaniach z użyciem ślepych prób i podawaniem placebo nie udało się naukowo potwierdzić, że te objawy są rzeczywiście wywołane spożyciem glutaminianu.

E700 - E799 są to antybiotyki. Zabezpieczają żywność przed rozwojem pleśni i grzybów. Dodawanie antybiotyków do żywności jest dozwolone tylko w sporadycznych przypadkach za specjalną zgodą.

E900 - E1299 są to różne dodatki do żywności. Znajdziemy tu m.in. słodziki - substancje niskokaloryczne, wielokrotnie słodsze od cukru. Znajdują się w napojach gazowanych, gumach do żucia, lodach, deserach, dżemach, wyrobach cukierniczych, żywności przeznaczonej dla diabetyków i osób walczących z nadwagą. Najczęściej stosowane to aspartam (E951), sacharyna (E954) oraz acesulfam potasowy (E950). Nie mają nic wspólnego z cukrem - po prostu są słodkie i drażnią nam receptory smaku. Acesulfam potasowy (E950) jest obojętny dla zdrowia.

Im krótsza lista E na etykiecie produktu, tym lepiej!

E1400 - E1499 są to modyfikowane skrobie. Wytwarza się je ze zwykłej skrobi, w Polsce zazwyczaj z ziemniaczanej, poddając obróbce chemicznej czy termicznej. Celem ich jest zagęszczenie np. w kisielach. Dla organizmu ludzkiego obojętne.

Niektóre E mają korzystne własności zdrowotne. Oprócz witamin (E300, E101, E106 czy E307) zasłużoną sławą cieszy się lecytyna (E322), emulgator otrzymywany z soi lub żółtek jaj, a dodawany do czekolady, lodów czy margaryny. Lecytyna obniża poziom cholesterolu, wspomaga pracę wątroby, zapobiega odkładaniu się blaszek miażdżycowych i korzystnie wpływa na działanie układu nerwowego i mięśni.