Potas - wraz z sodem - odgrywa decydującą rolę w przewodnictwie nerwowym, wpływa na aktywność mięśni, zwłaszcza mięśnia sercowego.

Uczestniczy w procesach regulacji równowagi kwasowo-zasadowej oraz ciśnienia osmotycznego, nadto pobudza perystaltykę jelit, bierze udział w regulacji nadnerczy oraz odgrywa bardzo ważną rolę w utrzymaniu rownowagi wodnej tkanek, pobudza też wydzielanie insuliny. Dzienne zapotrzebowanie organizmu na ten pierwiastek wynosi 1-3g i mogą je zaspokoić takie produkty jak ziarna zbóż, jerzyny i ziemniaki, które są bogatszym źródłem potasu, niż wszystkie pozostałe grupy pokarmów. Potas możemy także znaleźć w pomidorach oraz suszonych owocach – morelach, figach, jabłkach, rodzynkach oraz w awokado i bananach. 

Zdenerwowanie powoduje wzrost zapotrzebowania na potas na poziomie górnej granicy dawki dziennej.

Zarówno nadmiar tego pierwiastka, jak i niedobór są szkodliwe dla zdrowia. Niedobór potasu może wystąpić np. po zażywaniu środków moczopędnych oraz stosowaniu środków na przeczyszczenie, a także u osób cierpiących na biegunki albo wymioty. Wywołuje uszkodzenie i osłabienie mięśnia sercowego oraz zaburzenia rytmu serca, obniżenie ciśnienia krwi, bolesne skurcze mięśni oraz osłabienie ich siły, a także może wywoływać paraliż jelit.

Nadmiar potasu w surowicy krwi objawia się zmianami w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego, osłabieniem akcji serca (bradykardia), które prowadzi do zapaści naczyń obwodowych, a w końcu do zatrzymania akcji serca. Ponadto stwierdza się zmiany psychiczne, drętwienie i mrowienie kończyn, osłabienie mięśni oddechowych oraz wiotkie porażenie kończyn i ogólne osłabienie. Pamietajmy jednak, że preparatów z potasem nie wolno zawierać bez porozumienia z lekarzem, wystarczy spożywać dużo warzyw i owoców, a nie powinniśmy cierpieć na brak potasu w organizmie.