Tłuszcze są bardzo ważnym składnikiem naszej codziennej diety, ze względu na ich wpływ na przebieg wielu procesów zachodzących w naszych organizmach. Dostarczają nam witamin: A, D, E i K.

Stanowią budulec błon komórkowych, mózgu oraz wpływają na sprawność całego układu krwionośnego. Wysokiej jakości oleje tłoczone na zimno zawierają nie tylko wyżej wymienione witaminy, ale są też bardzo cennym źródłem Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT) zwanych witaminą F, które do organizmu ludzkiego muszą być dostarczane, gdyż sam ich nie umie wytworzyć. Jakim ogromnym dobrodziejstwem są oleje już nasi pradziadkowie dobrze wiedzieli. W Wielki Post jedzono chleb z olejem, albo cebulę z olejem i chlebem. Znalazł też zastosowanie jako dodatek do śledzi. Najpospolitszym olejem był olej z rydzyka, gdyż rydzyk (lnianka, rydz, lnicznik) był łatwy w uprawie. Na żyznych glebach ulegał wyleganiu, co mogło się przyczyniać do tęchnięcia nasion i obniżało wartość pozyskiwanego z niego oleju. Powiedzenie "lepszy rydz niż nic" pochodzi właśnie od tego, że lepiej mieć olej z lnianki (rydzyka) niż nic . Poniżej przedstawiam kilka rodzajów olei, które są doskonałe dla zdrowia i doskonałe w smaku. Nadają się do sałatek, dressingów i do wszelkich potraw na zimno. Pamiętajmy, że na olejach tłoczonych na zimno nie smażymy potraw.

Olej z rydzyka może mieć barwę złocistą, złocistozieloną lub czerwonobrunatną. Wszystko zależy od tego, czy do jego wyrobu została użyta jara, czy ozima odmiany lnianki. Jego smak jest dosyć charakterystyczny - określa się go jako cebulowy lub orzechowy z nutą goryczy. Składa się w 10% z kwasów nasyconych, a pozostałe 90% to NNKT. Spożywanie w odpowiednich ilościach może zapobiec problemom z pamięcią i koncentracją, kłopotom ze wzrokiem, depresji, otyłości i cukrzycy typu 2.

Olej z nasion konopi jest bardzo odżywczym olejem. Jest koloru zielonego, który jest wynikiem wysokiego poziomu chlorofilu, naturalnie obecnego w nasionach. Zawiera przeciwutleniacze, proteiny, karoten, minerały (w tym wapń, magnez, siarkę, potas, żelazo, cynk i fosfor) oraz witaminy - B1, B2, B3, B6, C. Zawiera też komplet aminokwasów.

Olej rzepakowy - nie jest u nas zbytnio doceniany. A szkoda, bo sprzyja zachowaniu młodości oraz zawiera kwas oleinowy, który zmniejsza zawartość złego cholesterolu (LDL) i poprawia stosunek dobrego (HDL) do złego. Aż 62 proc. oleju rzepakowego to właśnie jednonienasycony kwas oleinowy.
Olej rzepakowy ma barwę żółtobrązową. W smaku jest bardzo dobry i aromatyczny.

Olej lniany - powstaje z nasion lnu zwyczajnego. Ma żółte zabarwienie i cierpki zapach. Jest to olej zawierający najwyższą wartość kwasów tłuszczowych omega -3 i omega – 6, które jako składniki diety regulują metabolizm. Łyżka oleju zabezpiecza dzienne potrzeby organizmu w NNKT.