Smakosze kawy wiedzą, że na smak kawy ma wpływ wiele czynników. Włosi twierdzą, że zależy to od ekspresu, wody, ziaren kawy i wprawy baristy. Naukowcy zaś twierdzą, że smak kawy zależy głównie od sposobu palenia zielonych ziaren kawy.

Kawę praży się w temperaturze 200oC i to właśnie pod wpływem temperatury pękają ziarna. Drugie pęknięcie oznacza koniec prażenia. Jeśli kawa prażona jest zbyt długo smak jej będzie gorzki, jeśli zbyt krótko smak jej będzie za słaby. Z ziaren uprażonych na jasny kolor otrzymamy lekko korzenny napar, ze średnio uprażonych - orzechowy, z prażenia ciemnego - intensywny i gorzki.

Są dwa podstawowe gatunki kawy: arabika pochodząca z Półwyspu Somalijskiego, uprawiana na terenach górzystych na wysokości około 600 - 2000 metrów n.p.m. Charakteryzuje się ona  łagodnym i aromatycznym smakiem. Robustę zbiera się z drzew i krzewów kawy kongijskiej, łatwiejszej w uprawie i odporniejszej na choroby. Robusta charakteryzuje się bardziej gorzkim i ostrym smakiem i zawiera też więcej kofeiny niż arabika.

Na smak kawy ma też wpływ woda i jej temperatura. Kawę powinno parzyć się w temperaturze 90oC. Nie trzeba oczywiście stać z termometrem nad czajnikiem. Wystarczy odczekać po zagotowaniu około minuty.

Aby kawa była wyrazista i aromatyczna powinno się ją mielić tuż przed zaparzeniem. Jeśli jednak nie mamy młynka lub czasu na codzienne mielenie, kawę powinno się przechowywać w szczelnym pojemniku, bez dostępu światła i powietrza, w temperaturze pokojowej. Niektórzy twierdzą, że kawę powinno się przechowywać w lodówce. Nie jest to jednak prawdą. Niska temperatura przechowywanej w lodówce kawy zneutralizuje olejki eteryczne i na dodatek zaabsorbuje wszelkie zapachy tego co w lodówce akurat przechowujemy. Nikomu dobrze się nie kojarzy kawa o zapachu wędzonej wędliny.

Ile można kaw wypić dziennie? Lekarze i dietetycy twierdzą, że nie więcej niż trzy, cztery filiżanki (zawierające w sumie 300- 400 mg kofeiny). Kawa pobudza układ oddechowy, stymuluje krążenie, obniża napięcie mięśni, zawiera też związki przeciwzapalne i przeciwutleniające, które chronią naczynia krwionośne przed miażdżycą i opóźniają proces starzenia się.