Zamrażanie jest to świetny sposób na przechowywanie wielu produktów: warzyw, owoców, pieczywa i mięsa. Najważniejsze jednak, że przy zamrażaniu nie musimy stosować, żadnych środków konserwujących.

Należy jednak stosować kilka zasad, aby produkty zachowały swoje właściwości i smak. Jakie to zasady? Przede wszystkim unikajmy mrożenia dużych porcji. Mięso, ryby, pieczywo, warzywa i owoce warto podzielić na mniejsze części, które po pierwsze zamrożą się szybciej, a po drugie możemy rozmrażać takie porcje, jakie akurat potrzebujemy. Mięso płuczemy pod zimną wodą i starannie osuszamy, a następnie mrozimy.

Lód do konserwacji jedzenia był już stosowany 3000 lat temu przez Chińczyków. Jednak prekursorem metody zamrażania był amerykański wynalazca Clarence Birdseye, który w Kanadzie podczas wyprawy na ryby podpatrzył, że tubylcy zamrażają ryby natychmiast po złowieniu. Zorientował się wtedy, że mięso po rozmrożeniu zachowało swoje właściwości.

Owoce i warzywa powinny być świeże, dojrzałe i nieuszkodzone. Przed zamrażaniem nie powinny się długo moczyć w wodzie. Powinniśmy je opłukać i pozostawić do wyschnięcia. Każdy produkt umieszczamy w oddzielnym opakowaniu, najlepiej opisanym, by łatwo było znaleźć to czego poszukujemy. Do mrożenia nadaje się prawie wszystko oprócz: cebuli, czosnku, sałaty, kapusty i rzodkiewki, gdyż zawierają w sobie dużo wody. Banany, brzoskwinie i gruszki czarnieją i nie wyglądają po odmrożeniu apetycznie. Ponadto nie nadają się do zamrażania potrawy smażone, gotowane jajka, śmietana oraz sery miękkie.

Jeśli będziemy mrozić warzywa warto je wcześniej zblanszować (wrzucamy je na chwilę do wrzątku, a potem płuczemy zimną wodą). Po zblanszowaniu warzywa oczywiście osuszamy. Tak można przygotować fasolkę szparagową, groszek, marchewkę, pietruszkę, selera, buraki, brukselkę, kalafiory i brokuły. Blanszowania nie wymagają za to owoce oraz takie warzywa, jak: pomidory, papryki, pory i cukinie. Prawidłowo przygotowane domowe mrożonki możemy przechowywać w zamrażarce od 3 do 12 miesięcy bez straty jakości. Chleb około 3 miesięcy, mięso pół roku, a warzywa i owoce nawet rok.