Czym popijać leki?

Gdzie spojrzymy tam ktoś zmaga się z chorobą. Albo ze zwykłym przeziębieniem, albo z czymś poważniejszym. Decydując się na branie leków musimy wiedzieć też, że nie wszystkie leki można popić wszystkim. Oczywiście najlepiej popijać je wodą, ale wielu chorych nie pamięta o tym i popija leki tym akurat co ma pod ręką. Niestety popijanie leków czymkolwiek może spowodować, że pojawią się jakieś niepożądane efekty lub nawet może to zagrozić życiu.

Jednym z najbardziej nieodpowiednich napojów do popijania leków jest sok grejpfrutowy. Wchodzi on w silne reakcje z wieloma lekami, nasila działanie leków antyalergicznych, co może doprowadzić nawet do zaburzeń rytmu serca oraz nadciśnieniowych, co z kolei może doprowadzić do nazbyt dużego spadku ciśnienia.

Mleko jest kolejnym napojem, którego powinniśmy unikać przy popijaniu leków, głównie antybiotyków, a przy pobieraniu leków na osteoporozę powinniśmy także unikać kefirów i jogurtów. Popijanie preparatów żelaza herbatą może zmniejszyć jego wchłanianie nawet o 50 proc.

Pamiętajmy więc, że zły wybór napoju ma duży wpływ nie tylko na efekt leczenia, ale nawet na jego brak. Może również sprawić, że zamiast spodziewanego polepszenia stanu zdrowia, będziemy czuć się coraz gorzej. Popijajmy więc leki szklanką wyłącznie niegazowanej, najlepiej przegotowanej, ale nie gorącej wody. Ta zasada powinna dotyczyć popijania wszystkich leków!

Najnowsze

Najpopularniejsze