Chromoterapia - leczenie kolorami

Chromoterapia lub inaczej koloroterapia, to nic innego jak leczenie kolorami. Wplyw kolorów na organizm człowieka znany był już w starożytności. Jest to metoda niekonwencjonalna, ale może wspomóc leczenie konwencjonalne. Kolory są wszędzie. Oddziałują na nasz organizm w różny sposób. Potrafią uspokajać, drażnić, pobudzać, a nawet powodować utratę energii. Oddziałują zarówno na psychikę, jak i na ciało, np. przyspieszają metabolizm i stymulują organy wewnętrzne do pracy.

Każda barwa daje odmienną częstotliwość drgań. Człowiek reaguje na to drganie dzięki zmysłowi wzroku, lecz dopiero w mózgu fala zostaje rozpoznana jako konkretny kolor. Otaczanie się właściwymi kolorami ma wpływ na nasz organizm oraz na przebieg leczenia wielu dolegliwości. Kolory mają wiele znaczeń i nie powinno się ich używać bez zastanowienia. I tak:

Niebieski to kolor zimny, oddala , uspokaja, regeneruje system nerwowy, działa znieczulająco. Wycisza i zwalcza bezsenność. Ułatwia przemianę materii, pracę serca i układu krążenia, zwalcza anginę, bóle uszu i choroby pęcherza. Koi oparzenia słoneczne, leczy bóle stawów, kontuzje i zwichnięcia. W ubiorze zalecany osobom tęższym i o zniszczonej cerze. Stwarza wrażenie czystości i świeżości.

 Zielony oddala, działa wybitnie uspokajająco szczególnie na wzrok. Dlatego w pracy warto oderwać wzrok od komputera i czasami spojrzeć na zieleń. W ubiorze zalecany dla cery śniadej.

Fioletowy bardzo przybliża, oddziałuje ujemnie i zniechęcająco. Uspokaja przy zaburzeniach psychicznych. Powinno się go stosować w ograniczonych ilościach.

Czerwony - ciepły, przybliża. Oddziałuje dodatnio, wytwarza siłę i energię psychiczną, podnieca. Nadmiar jednak może prowadzić do zaburzeń nerwowych. Zalecany jest osobom osłabionym i anemicznym. Działa antyseptycznie i podwyższa ciśnienie. Wzmacnia także wolę i odwagę, pomaga pokonać poczucie bezsiły w obliczu trudności. Mocniejsze i ciemniejsze odcienie dobre przy świeżej barwie skóry.

Turkusowy działa orzeźwiająco, choć nastraja refleksyjnie. Łagodzi napięcie psychiczne. Zwiększa wrażliwość i kreatywność.

Pomarańczowy i żółty bardzo ciepły i przybliżające. Oddziałują dodatnio. Pomarańczowy zalecany jest przy osłabionej pracy serca, duszności i ospałości. Działa anty-pesymistycznie i reguluje ciśnienie krwi. W ubiorze dla śniadej i opalonej skóry oraz ciemnych włosów. Żółty leczy system trawienny, wzmaga regenerację tkanki, hartuje i uodparnia na przeziębienia. Wpływa korzystnie na pracę mózgu, przez co poprawia procesy logicznego myślenia, pamięć i wzbogaca intelektualnie. Niekorzystnie podnieca osoby nerwowe. W ubiorze niedobry jest dla cery bladej.

Brązowy to kolor neutralny, przybliża i zwęża.

Czarny to nieistnienie, zatrzymanie ruchu i życia. W ubiorze działa wyszczuplająco i podkreśla poprzez kontrast barwę ciała.

Biały to symbol życia, harmonii i równowagi, jednak nadmiar powoduje utratę energii i smutek. W ubiorze daje wrażenie młodości i świeżości. Szczególnie pasuje do ciemnych włosów. Pobudza układ odpornościowy. Pomaga w leczeniu chorób skóry, trądziku, wyprysków.

Szary i beż to kolory neutralne.

Najnowsze

Najpopularniejsze