Po serii deszczów pojawił się wysyp grzybów. Tych jadalnych i oczywiście niejadalnych. Jak zbierać grzyby, by nie narazić nikogo na utratę zdrowia lub życia i by nie niszczyć środowiska naturalnego?

Jest kilka prostych zasad:

1. Przede wszystkim nie wszędzie można zbierać grzyby. Zbierajmy grzyby tylko w lasach, które nie są objęte ochroną. O grzybobraniu nie ma więc mowy w rezerwatach i parkach narodowych.


2. Starajmy się unikać zbierania grzybów w miejscach silnie zanieczyszczonych np.: w sąsiedztwie zakładów przemysłowych lub przy poboczach dróg.
3. Nie zbierajmy grzybów, co do których nie mamy absolutnej pewności, że są jadalne. W przypadku wątpliwości zostawmy je w spokoju. Warto też zabrać ze sobą atlas grzybów, by móc od razu sprawdzić, z jakim gatunkiem mamy do czynienia.


4. Grzyby zbierajmy w taki sposób, by nie uszkadzać grzybni, z której wyrastają - w przeciwnym razie mogą już nie odrosnąć.
5. Grzyby o pełnym i twardym trzonie zbierajmy przez delikatne wykręcanie, a te z miękkim, gąbczastym i puszystym trzonie odcinajmy przy samej ziemi, przy czym resztkę trzonka usuń z ziemi.
6. Miejsce po grzybie przykrywajmy ściółką, by grzybnia nie obsychała.
7. Nie zbierajmy grzybów starych i zwiędniętych. Z nich wysypią się zarodniki i powstanie nowa grzybnia.


8. Nie zbierajmy grzybów zbyt młodych - w takim stadium rozwoju trudno rozróżnić gatunki jadalne od trujących, dlatego, że cechy rozpoznawcze nie są jeszcze w pełni ukształtowane.
9. Oszczędzajmy grzyby będące pod ochroną i występujące bardzo rzadko. Jeśli nie masz pewności, czy masz do czynienia z takim właśnie grzybem, sprawdź w atlasie.
10. Nie niszczmy grzybów trujących i niejadalnych. Są one w lesie potrzebne, często to pokarm dla zwierząt.
11. Nie zbierajmy grzybów do foliowych woreczków. Pozbawione dostępu powietrza z natury wilgotne grzyby bardzo szybko zaczynają gnić. Znacznie lepszym rozwiązaniem są wiklinowe kosze lub łubianki.
12. Grzybów nie należy spożywać na surowo. Najlepiej je zamarynować lub osuszyć.