Tempo życia, nerwy w pracy, korki, problemy rodzinne, z pieniędzmi, wszystko to odciska piętno na każdym z nas i sprawia, że żyjąc w ciągłym stresie narażani jesteśmy na całkowite załamanie psychiczne i fizyczne, o ile nie podejmiemy odpowiednich kroków i środków zaradczych.

Stres jest odpowiedzialny za wiele chorób i bywa przyczyną głębokiego bólu i życiowych tragedii. Lekarze w wielu przypadkach leczenie ograniczają wyłącznie do proponowania leków, które niestety bardzo często uzależniają. O wiele lepiej byłoby, gdyby ludzie potrafili rozpoznać przyczyny stresu i podejmowali środki zaradcze, zanim stres stanie się przyczyną poważnych problemów psychicznych jak i fizycznych.

Co to jest stres?

Otóż stres ma wiele wspólnego ze strachem. Sprawia, że w naszym organizmie wytwarza się adrenalina - hormon produkowany w gruczołach nadnerczy. Pełni on rolę tzw. mediatora układu nerwowego. Gruczoły te są kontrolowane przez układ nerwowy. Adrenalina jest wydzielana bezpośrednio do krwiobiegu, dzięki czemu skutki jej są natychmiastowe. Zwiększa się tempo i siła pracy serca, podnosi ciśnienie krwi. Przyśpiesza także przemiana glikogenu w glukozę, dostarczając w ten sposób dodatkowej energii do mięśni. Oddech ulega przyśpieszeniu, ponieważ płuca usiłują zaczerpnąć większą porcję tlenu. Temperatura organizmu podnosi się i jednocześnie proces trawienia zostaje zatrzymany. Wydzielanie adrenaliny może być pozytywną reakcją na sytuacje niebezpieczne i wzbudzające strach. Dzięki niej ludzie mobilizują się i są zdolni do skutecznego działania w chwili kryzysu. Jednak w wielu okolicznościach sytuacja stresowa może wywołać także skutki uboczne, a jeśli stres jest długotrwały może mieć już poważne działanie destrukcyjne. Efektem może być uszkodzony układ immunologiczny, powodujący, że jesteśmy mniej odporni na różne choroby, a utrata energii w wyniku nieustannego stresu sprawia, że organizm staje się niezdolny do codziennej regeneracji.

Jakie choroby może wywołać długotrwały stres?

Przede wszystkim różne choroby serca: dusznicę, udar, lub zawał serca, ponadto wrzody żołądka lub dwunastnicy, zapalenie opon mózgowych, ale też ostrą depresję, uzależnienie od alkoholu lub narkotyków.


Jak reagujemy na stres?

Różnie! Jednemu drżą ręce, inny ma wypieki, ktoś inny zaciska zęby. Czasami objawy stresu mogą przyjąć łagodniejsze dolegliwości fizyczne takie jak tiki nerwowe, nieregularna praca jelit, bóle głowy, bezsenność, nieuzasadniona złość i kłopoty z koncentracją.
U niektórych osób stres może wywołać atak paniki, który potrafi całkowicie odebrać moc działania. Początek ataku może łączyć się ze zwykłym strachem, który w innych okolicznościach uznany byłby za przejściową utratę pewności siebie. Reakcją na strach jest naprężenie wszystkich mięśni. Płuca i przepona nie są w stanie rozciągnąć się, by wprowadzić tlen do organizmu. W efekcie oddychanie zostaje upośledzone, co jeszcze potęguje strach. Rośnie nam tętno, klatka piersiowa i gardło zaciskają się, często powodując ból. Wszystkie te objawy wzmagają panikę. Skóra robi się blada, wilgotna i zimna. Następuje trudność z połykaniem. Objawy te są bardzo podobne do początku zawału serca. W ekstremalnych warunkach atak paniki może doprowadzić nawet do utraty przytomności.

Jakie mogą być przyczyny długotrwałego stresu?

Tempo życia, nagromadzenie wydarzeń, choroba lub śmierć bliskiej osoby, własna choroba, utrata pracy, sprzeczki z ludźmi, do których czujemy szacunek.

Jak leczyć stres?

Najważniejsze jest uświadomienie sobie znaków ostrzegawczych. Każdy kto dostrzega u siebie wczesne oznaki fizyczne nadmiernego stresu, powinien przeanalizować swoje życie i spróbować je przeorganizować tak, by kontrolować bieg wydarzeń. Ważnym sposobem radzenia sobie ze stresem jest nauczenie się bycia samemu ze sobą. Dla niektórych jest to regularne ćwiczenie yogi, medytacja, słuchanie muzyki i wsłuchanie się w siebie. Można też stosować proste techniki oddechowe i relaksacyjne. Ważne też jest by w okresie wzmożonego stresu zdrowo i głęboko spać, a czasami wiąże się to z koniecznością nauki technik relaksacyjnych, nauką spokojnego oddechu i ćwiczeń metod prawidłowej wizualizacji, czasami wyciszy nas i uspokoi wypicie kubka zaparzonej melisy. Pamiętajmy też, że ogromnie ważne w walce ze stresem jest ruch na świeżym powietrzu, rozmowa z kimś komu ufamy, kontakt z przyrodą oraz obserwacja natury.