O samych nietoperzach pisaliśmy już w artykule Latające ssaki. Dziś chcieliśmy pokazać jak powinny wyglądać domki dla tych bardzo pożytecznych ssaków. Dlaczego pożytecznych?

Dlatego, że zjadają ogromne ilości latających owadzich szkodników, w tym komarów, które latem tak nas potrafią dręczyć. Domek dla nietoperzy powinniśmy umieścić w ogrodzie by nas chroniły od tych "zajadłych" owadów. Budki dla nietoperzy wykonuje się z nieheblowanych desek o grubości 2 - 2,5cm. Jako minimalne wymiary wnętrza skrzynki przyjmuje się 10cm x 10cm x 10cm.

Wewnętrzna powierzchnia ścian, tylna ściana oraz okolice otworu wejściowego powinny być szczególnie szorstkie, gdyż to umożliwia nietoperzom swobodne poruszanie się i zahaczanie pazurkami podczas spoczynku. W odróżnieniu od ptasich budek (o ptasich budkach pisaliśmy w artykule Rodzinne ptasie domki) otwór wlotowy musi być w kształcie szczeliny o szerokości 1,5 - 2 cm i umieszczony w dolnej części skrzynki. Taka konstrukcja uchroni nietoperze przed drapieżnikami oraz zajęciem budki przez ptaki.