Cukrzyca to najczęściej występująca choroba przewlekła. Objawia się tym, że poziom glukozy jest podwyższony, a to prowadzi do do przewlekłych powikłań takich jak zaburzenia a nawet uszkodzenie wielu narządów - oczu, serca, nerek, a nawet mózgu.

Samo pojęcie "cukrzyca" obejmuje grupę chorób związaną z nieprawidłową przemianą cukru w organizmie spowodowaną zaburzeniami wydzielania lub działania insuliny.
Cukrzyca jest chorobą przewlekłą - trwa przez całe życie pacjenta i wymaga regularnego i intensywnego leczenia.

Wyróżniamy 3 podstawowe typy cukrzycy:
cukrzycę typu 1 (insulinozależna) spowodowaną brakiem wydzielania insuliny i występującą najczęściej u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych
cukrzyca typu 2 (insulinoniezależna) wywołana nieprawidłowym działaniem insuliny w organizmie, spotykana najczęściej u osób dorosłych, najczęściej otyłych
inny typ cukrzycy - spowodowany np. usunięciem trzustki, ciążą lub przyjmowaniem leków np. glikokortykoidów.

Najbardziej rozpowszechnioną jest cukrzyca typu 2 i stanowi około 80-90% przypadków. Jakie są przyczyny zachorowania? Być może obciążenie genetyczne, ale głównie brak ruchu i otyłość. Co powinno nas zaniepokoić? Objawy cukrzycy nie są bardzo charakterystyczne i w pierwszym i drugim typie są bardzo podobne. Różnicą jest to, że w typie I objawy występują gwałtownie i są dość jednoznaczne, podczas gdy w typie II choroba rozwija się skrycie i jej początek jest niewyraźny. Pojedyncze dolegliwości mogą nie wzbudzić naszego podejrzenia, a są to:
- uczucie postępującego zmęczenia
- spadek masy ciała
- nadmierne pragnienie
- częste oddawanie dużych ilości moczu
- pogorszenie wzroku
- stany zapalne w okolicach narządów moczowo-płciowych
- pojawienie się trudno gojących się zmian zapalnych skóry.

Jakie są prawidłowe normy cukru we krwi na czczo?
Od 70 do 99 mg/dL (od 3.9 do 5.5 mmol/L) - prawidłowy poziom glukozy
Od 100 do 125 mg/dL (od 5.6 do 6.9 mmol/L) - nieprawidłowy poziom glukozy na czczo (stan przedcukrzycowy)
Powyżej 126 mg/dL (7.0 mmol/L) w co najmniej dwóch pomiarach - cukrzyca.

Stan przedcukrzycowy to ostatni moment i szansa dla nas na to, by przeciwdziałać cukrzycy. To jeszcze nie choroba, a ostrzeżenie!
Aby doprowadzić poziom glukozy do normy, konieczna jest jednak zmiana stylu życia – trzeba schudnąć, zwiększyć aktywność fizyczną i prawidłowo się odżywiać. Ważne jest nie tylko jakość posiłków, ale ich ilość i obfitość. 

Z cukrzycą można wygrać! Jestem na to dowodem. W porozumieniu z lekarzem diabetologiem odstawiłam leki na cukrzycę. Walka z cukrzycą to ogromny wysiłek i zbiór wyrzeczeń, ale zwycięstwo jest możliwe!