Oczywiście nie jest to takie proste. Natłok problemów, stresów, pęd życia, wszystko to powoduje, że śpimy nerwowo, lub budzimy się co chwilę patrząc na nieubłagany zegar, a może nawet w ogóle nie możemy zasnąć.

Budzimy się rano sfrustrowani i zmęczeni a kiedy trzeba wstawać właśnie najchętniej opatulilibyśmy się kołdrą i w końcu spokojnie zasnęli. Nie ma jednoznacznej rady dla wszystkich, co zrobić, by dobrze spać i w końcu się wyspać, jest jednak kilka zasad, które pomogą nam w polepszeniu komfortu i jakości snu. Oto one:

1. Nie czytaj w łóżku wiadomości w komórce, komputerze lub tablecie. Po pierwsze nierzadko same wiadomości potrafią podnieść ciśnienie, a tego przed snem przecież nie chcemy. Dodatkowo urządzenia te emitują dużo światła niebieskiego, a to powoduje, ze organizm nasz zamiast wyciszać się przed snem otrzymuje błędne informacje, że trwa dzień. Naukowcy są zgodni, że nie powinno się używać urządzeń elektronicznych z ekranami LCD na 2h przed snem. Lepiej poczytaj książkę!

2. Przygotuj odpowiednio pokój. Przewietrz go nawet jeśli jest zimno na dworze. Kładąc się wyłącz telewizor lub radio, by w pokoju panowała cisza, spokój i ciemność. W pomieszczeniu, w którym jest głośno i jasno mózg cały czas pracuje i obudzimy się zmęczeni.

3. Zadbaj o dietę. Nie jedz pokarmów ciężkostrawnych przed snem. Ciężkostrawna kolacja wymusza na naszym organizmie wzmożoną pracę czasem przez całą noc. Organizm się nie wyciszy, a my nie zaśniemy.

4. Po południu wybierz się na spacer. Mózg się dotleni i lepiej będzie funkcjonował.

5. Nie ucinaj sobie w ciągu dnia drzemek. Zdecydowanie zaburzy to Twój sen w nocy.

6. Jeśli miałaś/miałeś nerwowy dzień przygotuj sobie przed snem melisę lub napar z głogu. Uspokoi Cię to i wyciszy. Niektórzy mówią, że mleko z miodem wyciszy i uspokoi, ale nie wszyscy lubią przecież mleko.

7. Weź relaksującą kąpiel. Tradycyjnymi środkami używanymi przez nasze babcie były zioła dodawane do kąpieli takie jak kwiaty lipy, korzeń kozłka lekarskiego, melisa, olejek lawendowy - wszystkie wykazują działanie kojące na nerwy. Pamiętać trzeba jednak, zę temperatura wody do kąpieli nie powinna przekraczać 37 stopni C.

Życzymy kolorowych snów!