Nazwa miesiąca (według Brücknera) pochodzi od kwitnących wówczas kwiatów (por. ukr. квітень /kwiteń). Dawniej używane były również nazwy: łżykwiat (lub łudzikwiat), brzezień – od brzozy i dębień.

Porzekadło mówi: kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata. I tak w tym miesiącu rzeczywiście bywa. Cieszy nas już wiosna, by nagle znów natura zasypała nas płatkami śniegu i nocnymi przymrozkami. Synoptycy póki co zapowiadają lato i dobrze, wreszcie można zrzucić ciężkie, ciepłe ubrania, pójść na wiosenny spacer i rozpocząć sprawiające taką przyjemność prace w ogrodzie.

W kwietniu można już wysiać takie rośliny jednoroczne jak dziwaczek, kosmos, maciejka, nasturcja i śluzówka, ponadto rośliny dwuletnie takie jak bratki i stokrotki. Wszystkie te rośliny dobrze znoszą niską temperaturę. Warto też przygotować sprzęt do grillowania, wkrótce rozpocznie się sezon, a przygotowywanie potraw z grilla to wyśmienity relaks i oderwanie się od zimy, która nas już sobą wystarczająco zmęczyła. Korzystajmy zatem z kwietnia :-)