Trzydzieści lat historii Afganistanu i głęboko poruszająca opowieść o rodzinie, przyjaźni, nadziei i ocaleniu dzięki miłości. Osią fabuły, są dzieje dwóch kobiet, różniących się pochodzeniem, wyglądem, wykształceniem, wychowaniem.

Żyjących w tym samym kraju, ale dwoma różnymi życiami. W pewnej chwili ich losy splotają się w jeden, po to, by później znów się rozdzielić. Między kobietami rodzi się trudna przyjaźń. W tle czytelnik poznaje historię kraju, który jak wiele innych został doświadczony trudami wojen i powstań. Hosseini chwilami z reporterskim obiektywizmem, a jednocześnie z głębokim zrozumieniem pokazuje, jak polityka wpływa na każdego, nawet małego człowieka, w ogarniętym walką kraju.

Spośród wszelkich trudności, które spotykają człowieka w życiu, nic nie stanowi gorszej kary niż zwykłe czekanie. Khaled Hosseini
Jest to bez wątpienia najwyżej oceniana, najgłośniejsza i najchętniej czytana powieść 2007 roku, srzedana w imponującej ilości ponad 10 milionów egzemplarzy. Poprzednia książka Hosseiniego zatytułowana Chłopiec z latawcem także zdobyła niebywałą popularność i została zekranizowana przez Marca Forstera. Polecam!