Jedna z najsławniejszych książek o uprzedzeniach rasowych i ksenofobii, które autor poczuł na własnej skórze. Jakże aktualna w dzisiejszych czasach. Czarny jak ja w Stanach Zjednoczonych wszedł do kanonu lektur.

Książkę przetłumaczono na szesnaście języków, a na całym świecie sprzedano ponad dwanaście milionów egzemplarzy. Właściwie książka powinna stać się również u nas lekturą obowiązkową.

Akcja książki dzieje się w 1959 roku w Stanach Zjednoczonych. W państwie chlubiącym się tradycjami demokratycznymi i ochroną praw człowieka. Jednak w połowie XX wieku na amerykańskim Południu nadal obowiązywały rasistowskie przepisy, a czarnoskórych uważano za obywateli drugiej kategorii.

Narastające napięcie związane z brakiem równouprawnienia Afroamerykanów popchnęło Johna Howarda Griffina do nietypowego eksperymentu. Dziennikarz wymyślił sposób na przyciemnienie swojej skóry, by sprawdzić, jak na co dzień wygląda dyskryminacja rasowa. Podróżując po stanach Południa, osobiście doświadczył, z czym muszą mierzyć się na co dzień Afroamerykanie. Skwapliwie notował swoje wrażenia: absurdy codzienności, wypadki zastraszania i przemocy, fizycznej i psychicznej. Jego książka to poruszające świadectwo bezsilności wobec uprzedzeń i tęsknoty za równością społeczną.

Informacje prasowe: http://sklep.gwfoksal.pl/czarny-jak-ja.html

Żródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/czarny-jak-ja.html